Bizi Takip Edin :

LİNUX SUNUCU ROOT SİSTEMİ YENİLENDİ.
Uzun süreli çalıştığımız ve kendi işlemlerini kendilerinin sağlaması için geliştirilmiş olan Linux tabanlı sunucu-root sistemimiz yenilendi. Siz değerli müşterilerimizin linux kod bilgisi ile birden fazla siteyi daha hızlı yönetebilmesi için geliştirilen bu sistem, "tek tek sitelere girip link eklemek eziyet haline gelmişti." dermişcesine tek bir panel üzerinden üzerinden "link ekleme, link güncelleme, link silme, kelime takip, değer sorgulama" için kolay bir hale gelmiş sistemimizi denemeyi unutmayın. Artık herşey tek bir panel üzerinden daha kolay ...
SİSTEME GİRİŞ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

" DUYURU Hizmet alacak değerli müşterilerimizin, Whatsapp üzerinden 0 (533) 560 46 60 ile iletişime geçebilir, Skype ve/ya E-mail ile iletişime geçmeleri için hacklinknet@hotmail.com adresini eklemeleri gerekmektedir. "

MX Kaydı Nedir?

MX Kaydı Nedir?

MX Kaydı (Mail Exchanger), e-posta adresine gelen elektronik postaları alıcının e-posta hesabının yer aldığı sunucuya yönlendirme görevinin üstlenen, alan adıyla ilişkilendirilmiş bir DNS kaydı türüdür. Bu tip DNS kayıtları Hosting kullanıcıları için Hosting firması tarafından kontrol edilirken, sunucu sahibi Webmasterlar bizzat kendileri de MX kayıtlarını yapılandırabilirler.

MX Kaydı sayesinde, sunucumuzda barındırılan mail adreslerine başarıyla mailler gönderilebilir. MX kayıtları tek bir tane olmak zorunda değildir, pekala birden fazla sayıda da MX kaydı girilerek MX kayıtları yapılandırılabilir. Birden fazlada MX kaydının belirlenmesi durumunda sitenizin mail hesaplarından birine bir e-posta gönderildiğinde önce o alan adına ait ilk MX kaydına bakılır, eğer ilk MX kaydında kullanıcının hesabı saptanamıyorsa diğer MX kayıtları gözden geçirilir ve ilgili MX kaydı aracılığıyla e-posta doğru adrese iletilir.

Birden fazla sayıda MX kaydına sahip olmak, sunucunun erişiminde sıkıntı meydana gelmesi durumunda yüklenme dengesini sağlayarak e-postanın kayıpsız olarak iletilmesine yardımcı olur. Çok sayıda MX kaydınızın bulunması durumundaysa ayrıca MX kayıtlarına öncelik tanımlaması yapmanız gerekir. Böylece ilk olarak hangi MX kayıtlarının kullanılacağı belirlenebilmektedir.

MX Kaydı Ne İşe Yarar?

Mail sunucuları, internet üzerinden e-posta gönderir ve alırlar. MX yani Mail Exchanger adı verilen bu kayıtlar ise mailin geldiğini doğrular ve sizin alan adınızdaki ilişkili mail hesabına e-postanın aktarılmasına yardımcı olur. Varsayılan olarak birçok sistem MX kayıtlarını (MX Records) otomatik olarak yapılandırır ve webmasterların tekrardan bu kayıtları düzenlenmesine gerek kalmaz. MX kayıtları, ağ içerisinde birden çok internet sitesinin barındırılması ve özel şartların meydana gelmesi durumunda çok nadiren güncellenen kayıtlardır.

Normal şartlarda, alan adınızla ilişkilendirilmiş birden fazla MX kaydı bulunur. Bu MX kayıtları sayesinde servisinizin kullanılamaz olması durumunda diğer MX kaydı yardımıyla e-posta, hesaba ulaştırılmaya çalışılır. Her bir MX kaydı öncelik sırası ve numaraya sahiptir. E-posta geldiğinde ilk olarak öncelik sırası en önde olan kayda ulaşılmaya çalışılır. Daha sonra sırayla öncelik sırası düşük olan diğer kayıtlara erişilir.

Örneğin; MX0 kaydı “mail.ornekalandi.com” adresi ile ilişkilendirilmiş olsun. O halde ilk olarak denenecek MX kaydı MX0 olacaktır. Alan adımızla ilişkilendirilmiş MX10, MX20 ve MX30 gibi daha başka MX kayıtlarımız da varsa bu MX kayıtları önceliği düşük olan ve daha sonradan denenecek olan MX kayıtları olacaktır.

MX kayıtları ve MX kaydı önceliği sistemi sayesinde varsayılan mail sunucusunun offline olduğu durumlarda diğer MX kayıtları yardımıyla e-postalar kaybedilmeden doğru adresine ulaştırılabilir. Böylece sunucunun ulaşılamaz olduğu durumlarda kullanıcılar e-posta kaybı yaşamamış olurlar.

MX Kaydı Nasıl Yapılır?

MX kayıtlarını alan adınızın panelinden ve hostinginizin yöntemin panelinden yapılandırabilirsiniz. Çoğu zaman standart kullanıcılar ve Webmasterların ekstradan MX kaydı yapmasına gerek yoktur. MX kayıtlarının oluşturulması ve konfigürasyonunun sağlanması da genellikle profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir.

09 Kasım 2017
344 kez görüntülendi