Bizi Takip Edin :

LİNUX SUNUCU ROOT SİSTEMİ YENİLENDİ.
Uzun süreli çalıştığımız ve kendi işlemlerini kendilerinin sağlaması için geliştirilmiş olan Linux tabanlı sunucu-root sistemimiz yenilendi. Siz değerli müşterilerimizin linux kod bilgisi ile birden fazla siteyi daha hızlı yönetebilmesi için geliştirilen bu sistem, "tek tek sitelere girip link eklemek eziyet haline gelmişti." dermişcesine tek bir panel üzerinden üzerinden "link ekleme, link güncelleme, link silme, kelime takip, değer sorgulama" için kolay bir hale gelmiş sistemimizi denemeyi unutmayın. Artık herşey tek bir panel üzerinden daha kolay ...
SİSTEME GİRİŞ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

" DUYURU Hizmet alacak değerli müşterilerimizin, Whatsapp üzerinden 0 (533) 560 46 60 ile iletişime geçebilir, Skype ve/ya E-mail ile iletişime geçmeleri için hacklinknet@hotmail.com adresini eklemeleri gerekmektedir. "

Komut Satırı Nedir?

Komut Satırı Nedir?

Komut Satırı (Command Line), bilgisayar kullanıcılarının çeşitli komutları girerek çalıştırabildiği, genelde ekranın sol bölümünden komutların yazılmaya başlandığı kontrol ekranıdır. Komut satırını kullanarak bilgisayarın grafik arayüzünde meydana getirebildiğiniz tüm işlemler ve grafik arayüzü aracılığıyla gerçekleştirlemeyen bazı sistemsel komutaları çalıştırabilirsiniz.

Komut Satırı Ne İşe Yarar?

Geçmişte kişisel veya iş bilgisayarları olması fark etmeksizin, tüm bilgisayarlar komut satırı üzerinden kullanılırdı. Bugün bilgisayarda gerçekleştirdiğimiz en basit işlemleri bile o zamanlar her biri farklı olmak üzere çeşitli kodlarla gerçekleştirebiliyorduk. Komut satırına yazılan bu komutlar, bilgisayarları kullanmayı güç hale getiriyor, bilgisayar kullanmayı öğrenmeyi de güçleştiriyordu.

Bugün kullandığımız bilgisayarlar komut satırının yerini değiştiren grafik kullanıcı arayüzü mekanizmasına sahiptir. GUI adı verilen bu mekanizma sayesinde bilgisayarı kullanmak için tek bir kod satırına dahi ihtiyaç duymadan görsel bir arayüz üzerinden bilgisayarlarımızı kolayca kullanabiliyoruz. Yine de bu artık komut satırının tamamen işlevsiz ve kullanılmayan bir kontrol ekranı olduğu anlamına gelmiyor.

Komut satırını şimdilerde üst seviye bilgisayar kullanım bilgisine sahip olan kullanıcılar ve bilgisayarın grafik arayüzü üzerinden meydana getirilemeyecek bazı işlevleri çalıştırmak amacıyla bazı orta seviye kullanıcılar kullanılıyor. Windows ve Mac gibi popüler işletim sistemleri sıklıkla son kullanıcılara göre düzenlendiği için bu sistemlerde artık komut satırı nadiren kullanılıyor. Bu işletim sistemlerinin dışında kalan sistemlerde -başta Linux olmak üzere- komut satırı hala aktif olarak kullanılıyor.

Komut satırının hala kullanılıyor olmasının birkaç farklı nedeninden bahsedebiliriz;

Sunucu vb. Bilgisayarlarda ekran bulunmuyor. Bu cihazları tek ve merkezi bir noktadan kolayca kontrol edebilmek için komut satırından faydalanılıyor.

Bazı bilgisayar kullanıcıları, gerçekleştirmek istediği ayarları uygulamaya sistemin grafik arayüzü izin vermiyor. Bu değişiklikleri gerçekleştirmek için kullanıcılar da komut satırına yöneliyor.

İleri seviye bazı bilgisayar kullanıcıları bilgisayarların görsel arayüzlerinin kendilerini yavaşlattığını ve komut satırıyla daha hızlı işlemler gerçekleştirebildiğini düşünüyor.

Sunucular için kullanılan işletim sistemlerinde GUI’nin sisteme gereksiz yük bindirdiği düşünülüyor ve bu nedenle sistem yöneticileri komut satırını kullanmak zorunda kalıyor.
Komut Satırı Nasıl Açılır?

Komut satırına ulaşmak için yapmanız gerekenler her sistemde farklılık gösterebilir. Örneğin Windows işletim sistemi sürümlerinde Başlat menüsünden Çalıştır’a giderek CMD yazdıktan sonra Enter’a basmanız komut satırına ulaşmanız için yeterlidir.

Benzer şekilde Mac OS işletim sistemlerinde de Terminal uygulamasına giriş yaparak komut satırı ekranına ulaşabilirsiniz. Linux işletim sistemi dağıtımlarında komut satırına ulaşmak için yapmanız gerekenler farklılık gösterebilir. Yine de menüden sizi komut satırı ekranına ulaştıracak Terminal isimli bir uygulamayı bulabileceğinizi unutmayın.

09 Kasım 2017
338 kez görüntülendi