Hacklink 0533 560 46 60 Hacklink Sitesi – Hacklink Satışı http://www.hacklink.net Sun, 12 Nov 2017 15:24:25 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.1 SMO Nedir? SMO Açılımı ve SMO Nasıl Yapılır? http://www.hacklink.net/smo-nedir-smo-acilimi-ve-smo-nasil-yapilir/ http://www.hacklink.net/smo-nedir-smo-acilimi-ve-smo-nasil-yapilir/#respond Sun, 12 Nov 2017 15:24:25 +0000 http://www.hacklink.net/?p=304 SMO (Sosyal Medya Optimizasyonu), sosyal medya yardımıyla insanlar tarafından çevrimiçi ortamlarda paylaşabilme potansiyeline sahip olan içeriklerin üretilmesi ve bu içeriklerin yayınlanması işleminin bütünüdür. Sosyal Medya Optimizasyonu bir bilimden ziyade sanattır. İnsanların ilgisini çekebilecek içerikleri avlamak, sonuçları belli olmayacak senaryolar üzerinden insanların dikkatini çekmek gerekir. Tüm bunları sağlamak için bazı kesin ipuçları takip edilebilir olsa bile kesin formülleri yoktur.

Sosyal Medya Optimizasyonu sayesinde internet sitenize trafik sağlayabilir, sağladığınız bu trafiği müşteriye veya potansiyel müşteriye dönüştürebilirsiniz. Başarılı şekilde yapılan Sosyal Medya Optimizasyonu sitenin arama sorgusu sonuçlarında da yükselmesine yardımcı olacaktır.

SMO Açılımı

SMO, “Social Media Optimization” veya Türkçe karşılığıyla “Sosyal Medya Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Bu kavram, sosyal medya kanalları üzerinde paylaşılan içerikler oluşturmak, marka bilinirliğini arttırmak ve sosyal kanallar yardımıyla internet sitelerine yönlendirme trafiği sağlama yöntemi bütünleri içermektedir.

SMO Nasıl Yapılır?

En geniş kavramlarla bahsedecek olursak, Sosyal Medya Optimizasyonu iki temel adımdan meydana gelir. Bunlar; sosyal medya üzerinde paylaşılabilecek etkili içerikler üretmek ve kullanıcıların markanızdan faydalanmasını daha kolay hale getirecek araçların veya yöntemlerin sunulmasıdır. Bu iki basit temel adımı yerine getirmek ve Sosyal Medya Optimizasyonu yapabilmek içinse aşağıdaki evrelerin tamamlanması gerekir;

1- Paylaşılabilir İçerik: Sosyal medyanın ve sosyal medya optimizasyonunun hatta pazarlamasının temelinde içerik yatar. Kitle tarafından dikkat odağı haline gelecek ve paylaşılarak büyüyecek içerikler üretmek Sosyal Medya Optimizasyonu çalışmalarının bel kemiğidir.

2- Paylaşmayı kolay hale getirmek: İnternet sitenize koyacağınız paylaşım butonları, paylaşmaya yardımcı olan minik araçlar ve imleme araçlarının tümü internet kullanıcılarının sayfanızı kolayca diğer sosyal mecralar üzerinde paylaşmasına yardımcı olur. İçeriğinizin doğru kaliteyi yakalaması kadar kullanıcıların onu paylaşması da önemlidir. O halde içeriğiniz kadar paylaşım ve paylaşıma sevk eden araçlarınızın da basit ve işlevsel olması gerekir.

3- Sürekli Etkileşim: Size bir şekilde erişen kullanıcıları değerlendirmek oldukça önemlidir. Size erişen kitleyi değerlendirmek ve onlarla sürekli bir iletişim kurmak içinse tercih edilebilecek en kullanışlı araç sosyal medyadır.

4- Ödül ve Etkinlik: Sosyal medyada insanlar sürekli sabitlikten hoşlanmaz. Onlara zaman zaman katılabileceği etkinlikler sunmalı ve ödüller vermelisiniz. Böylece etkileşiminizi en üst seviyeye çıkarabilir ve kitlenizi içerikle bütünleştirebilirsiniz.

]]>
http://www.hacklink.net/smo-nedir-smo-acilimi-ve-smo-nasil-yapilir/feed/ 0
Downtime Nedir? http://www.hacklink.net/downtime-nedir/ http://www.hacklink.net/downtime-nedir/#respond Sun, 12 Nov 2017 15:23:55 +0000 http://www.hacklink.net/?p=301 Downtime (Kesinti), bir bilgisayar, bilgisayar ağı, online program veya servisin yaşadığı donanım veya yazılım sorunları neticesinde hizmetini sona erdirmesi veya belli bir süreliğine kesilmesidir. Downtime birçok serviste görebilecek bir olayken web dünyasında sıklıkla internet sunucularının kesintilerini aktarmak için kullandığımız bir terimdir.

Ağ modemleri, internet sunucuları ve online servislerin büyük çoğunluğu servislerinin kullanılabilirlik erişim süresi hakkında kullanıcılara fikir vermek için Downtime veya Uptime süresi olarak yüzdelik dilimlerle belirtirler. Belirtilen bu oran müşterilere servis veya ürünün kalitesi ve ulaşıltabilirliği hakkında da fikir sunmuş olur.

Örneğin, bir internet sunucusu bir aylık yayın dönemi içinde sadece %1 Downtime oranını belirtiyorsa o sonucuya bir ay içinde 72 dakika erişim sağlanamayacak demektedir. 72 dakika bir anda yaşanacak Downtime süresi olmadığı için gözünüzü korkutmayın, zira bu oldukça doğal bir oran olarak kabul ediliyor.

Genellikle hizmet kalitesi en yüksek olan ürün ve servisler %1 ve daha altında downtime süresi oranları vermekte ve böylece hizmet yada ürünün maksimum kullanım süresine erişmesine yardımcı olmaktalardır.

]]>
http://www.hacklink.net/downtime-nedir/feed/ 0
Navbar Nedir? http://www.hacklink.net/navbar-nedir/ http://www.hacklink.net/navbar-nedir/#respond Sun, 12 Nov 2017 15:23:25 +0000 http://www.hacklink.net/?p=298 Navbar (Navigation Bar), internet sayfalarının orta ve üst kısımlarında yer alan, genellikle grafiklerle süslenen ve internet sitesinin ana geçiş sayfalarına ulaşılabilen navigasyon menüsüdür. Navbar menüsü sayesinde sayfaya giren internet kullanıcıları, internet sitesinin en önemli bölümleri arasında kolayca geçiş yapabilirler.

Bu sayfada da görebileceğiniz üzere sitenin orta ve üst kısmında, WM Aracı’nın en önemli bölümlerine kolayca erişebileceğiniz bir navigasyonel menü alanı yer almaktadır. Bu menü alanını kullanarak WM Aracı’nın en önemli bölümlerine kolayca geçiş yapabilir ve WM Aracı’nın öne çıkan servisleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnternet sitelerinin kullanıcılar tarafından taranma şekli yukarıdan aşağıya doğru olması nedeniyle Navbar’lar internet sitesine giriş yapan bir kullanıcının içerikten önce göreceği ilk menülerdir. Bu nedenle internet sitenizde dikkat çekmek istediğiniz sayfa ve kategorileri bu alana yerleştirmeniz hatta reklamlarınızı dahi navbar’a yakın bölümlere yerleştirmeniz çok daha etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

]]>
http://www.hacklink.net/navbar-nedir/feed/ 0
Alıntı İçerik Nedir? http://www.hacklink.net/alinti-icerik-nedir/ http://www.hacklink.net/alinti-icerik-nedir/#respond Sun, 12 Nov 2017 15:20:35 +0000 http://www.hacklink.net/?p=295 Alıntı İçerik, sitenize bir içerik eklerken, bu içeriğin sadece belli bir kısmını farklı bir kanyaktan alarak içeriğinize dahil ettiğinizde ortaya çıkan içerik türüdür. İçeriğin sadece çok ufak bir bölümünde alıntı kullanmakla içeriğin tümünün alıntı yaparak kullanmak aynı şey değildir. Bir içerik içerisinde kaynak gösterilmeye de ihtiyaç duyulacağı için içeriklerde alıntı yapmak hem okuyucular hem de arama motorları tarafından hoş karşılanır ancak içeriğin tümünün veya tümüne yakın kısmının kopyalanması bu içeriği alıntı içerikten çıkararak tümüyle kopya içerik statüsüne getirir.

Alıntı İçeriğin Zararları

Üst paragrafta da belirttiğimiz üzere alıntı içerik tanımına uygun şekilde alıntılama yapmanızın içeriğinize herhangi bir zararı dokunmayacaktır ancak içeriğinizin tümünü alıntı içerikten ibaret meydana getirmek veya içeriğin size ait kısmının alıntı kısmından daha az olması içeriğinizin kullanıcılar ve arama motorları tarafından kopya içerik olarak algılanmasına neden olabilir.

Kopya olarak algılanan içerik ise;

Arama motorlarında daha düşük sıralama elde edebilir.
Kullanıcılara değer katmadığı için sayfadan çıkış oranı yüksek olabilir.
Sitenin markalaşma değeri zedelenebilir.
Arama motorları içerik hırsızı olmakla sizi suçlayarak sitenizi cezalandırabilir.
İçeriğin telif haklarına tabii olması halinde yasal süreç ve soruşturmalar başlatılabilir.

Alıntı İçerik Kontrolü

Alıntı içerik kontrolü yapmak için internette birçok faydalı araç yer alıyor. Bu araçlar içeriğinizin belli bölümlerini Google ve benzeri arama motorları üzerinde tarayarak birebir içeriğinizle uyuşan bölümlerin olup olmadığını analiz ediyor ve içeriğinizin ne kadarının alıntılandığı saptayarak size alıntılanmış içerikler için bir skor veriyor.

]]>
http://www.hacklink.net/alinti-icerik-nedir/feed/ 0
Absolute URL Nedir? http://www.hacklink.net/absolute-url-nedir/ http://www.hacklink.net/absolute-url-nedir/#respond Sun, 12 Nov 2017 15:19:52 +0000 http://www.hacklink.net/?p=292 Absolute URL (Tam Adres), bir hiperlink’i oluştururken verilen tam dosya yolu adresidir. Türkçede Tam Adres olarak adlandırılan Absolute URL’de dizin veya dosya ilişkisi göz edilmeksizin ulaşılabilecek tam URL yolu belirtilir. Absolute URL adreslerinin her biri tek ve eşsizdir. Yani bir Absolute URL ile ulaşabileceğiniz içerik tektir.

Absolute URL’yi anlamak için bu link çeşidinin zıttı olan Relative URL’yi de anlamanız gerekir. Relative URL, Absolute URL’nin aksine tam adres belirtmez ve adresi Absolute URL’ye çevirmek için eklemeler yapmak gerekir. Daha net kavrayabilmeniz için HTML Hyperlink kodlarıyla birlikte Absolute URL ve Relative URL arasındaki farkları gösterelim;

Absolute URL örneği;

Relative URL örneği;

]]>
http://www.hacklink.net/absolute-url-nedir/feed/ 0
Keyword Domain Nedir? http://www.hacklink.net/keyword-domain-nedir/ http://www.hacklink.net/keyword-domain-nedir/#respond Thu, 09 Nov 2017 17:33:42 +0000 http://www.hacklink.net/?p=283 Keyword Domain, alan adının içinde hedef anahtar kelimenin veya yüksek potansiyelli anahtar kelimelerin geçtiği alan adı türleridir. Keyword Domain’ler sıradan Domain’lere göre değerli kabul edilmesine karşın kesinlikle Jenerik Domain kadar değerli değildirler. Zira Jenerik Domain zaten kendi başına Keyword Domain olabilme şansına da sahip demektir.

Keyword Domain’ler genellikle bir kelime veya kelime gurubunu hedef alırlar. Örneğin oyun.com bir Jenerik Domain’iken, oyunoyna.com adresi Keyword Domain örneğidir. “Oyun oyna” kelimeleri Google ve daha birçok arama motorunda sıklıkla arandığı için bu kelimenin arama sorgusu sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etme şansı da oldukça yüksektir.

Keyword Domain’ler sıradan alan adlarıyla karşılaştırıldığında belli bir hedef veya kitleye yönelik içerik sunulacaksa daha faydalı olabilir. Tıpkı Jenerik Domain’lerde olduğu gibi Keyword Domain’lerde de çok yüksek maddi değer biçilen alan adları vardır. Örneğin klimaservisi.com veya kombitamiri.com gibi alan adları bu işe yönelik servis sunan birçok firmanın satın alıp, içeriklerle birlikte ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamak isteyeceği bir alan adlarıdır.

Keyword Domain Özellikleri

Jenerik Domain’in aksine Keyword Domain’lerin özellikleri net sınırlarla belirlenmiş değildir. Daha çok, arama potansiyeli olan kelimelerin bir araya getirilmesiyle elde edilen ve mümkün olduğunca insanların doğrudan aradığı anahtar kelimeler Keyword Domain olmak için uygundur.

Keyword Domain’lerde tam uyumluluk veya yarı uyumluluk vardır. Bunu hemen basit bir örnek ile açıklayalım; yolyardimi.com alan adı tam Keyword Domain olma özelliğine sahiptir. Zira internet üzerinden yol yardımı arayan bir kullanıcı arama kutucuğuna direk “yol yardımı” yazarak arama yapabilir veya en fazla “İstanbul yol yardımı” gibi üç kelimeye çıkan aramalar gerçekleştirebilir.

Yolyardimim.com alan adıysa, diğer alan adını içerisinde barındıran ve ekstradan sonuna ek getirilerek türetilen bir alan adıdır. Asıl anahtar kelime “Yol yardımı” kelimesi olduğu için bu alan adı yarı Keyword Domain olma özelliğini taşımaktadır. Yine de her iki alan adının da Keyword Domain olma özelliği taşıdığını inkar edemeyiz.

Peki, bir Keyword Domain’in avantajları nelerdir?

İnternet kullanıcılara direk sitenin içeriği hakkında bilgi vererek diğer sitelerden ayrışabilirler.
Hedeflenen anahtar kelimede doğru çalışmaların yapılması halinde daha iyi sıralama dereceleri elde edebilirler.
Birçok açıdan akılda kalmaları standart bir domain’e göre çok daha kolaydır.
Tüm bunlara karşın Keyword Domain’ler her kullanıcıya veya her şirkete uyum sağlayamayabilir. Nitekim Keyword Domain’ler büyük şirket ve işletmeler için;

Düşük PR
Marka Bilinirliğinin sağlanmasının güçlüğü
Sosyal medyada yetersiz kalınması
gibi dezavantajlara sahiptir. Bu dezavantajları bazı şirketler bu alan adlarını sadece belli amaçlar için kullanarak avantaja çevirebilirler. Örneğin bu alan adlarını birer paravan blog olarak kullanıp, ana sitelerini destekleyebilir ve bu kelimeden gelecek olan trafikleri de havada kaparak kendi sitelerini içeriklerle işaret edebilirler.

Tıpkı Jenerik bir Domain’de olduğu gibi Keyword Domain’de de alan adı uzantısının önemi yoktur. Yine de akılda kalıcılık nedeniyle en çok değer gören alan adları .com, .net veya .org uzantılarına sahiptir.

Keyword Domain Bulma

Keyword Domain bulmak, Jenerik Domain bulmaya göre daha kolay bir yol olarak görülebilir ancak gerçekten değer biçilebilecek ve insanların sahip olmak isteyeceği alan adlarına sahip olmak her zaman sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle Keyword Domain bulmak için öncelikle alan adı konusunda ön bilgi edinmeniz ve ardından da hangi alanda hangi tip domain’lerin iş yapacağını tahmin etmeniz gerekir.

Tüm bunları yaparken de sahip olacağınız alan adının aylık tahmini trafik hacmini ölçümlemeniz gerekir. Zira hiç kimse aylık arama değeri çok düşük olan alan adları için ödeme yapmak istemeyecektir. Bulacağınız alan adının Keyword olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra pazar payının yüksek olması da son derece büyük önem taşıyor. Çok güzel keyword domainlerin büyük bir bölümünün boş olduğunu gördüğünüzde şaşırmayın, zira insanlar Keyword domain söz konusu olduğunda sadece gerçekten değerli alan adlarını dikkate alıyor.

]]>
http://www.hacklink.net/keyword-domain-nedir/feed/ 0
Link Değişimi Nedir? http://www.hacklink.net/link-degisimi-nedir/ http://www.hacklink.net/link-degisimi-nedir/#respond Thu, 09 Nov 2017 17:33:04 +0000 http://www.hacklink.net/?p=280 Link değişimi, internet sitesi sahiplerinin iki site arasında veya çapraz bir link organizasyonu halinde HTML linklerini kendi internet sitelerine yerleştirerek backlink elde ettiği bir çalışma türüdür. Google ve diğer arama motorlarının yapay zeka kullanımına geçiş yapmasından önce link değişimleri gerçekten faydası görülen ve Pagerank değerinin arttırılmasına yardımcı olan bir link inşası yöntemiydi ancak günümüz itibariyle artık link değişim ağları için başta Google olmak üzere diğer tüm arama motorları negatif bir tutum takınmaktadır.

Link Değişimi

Link değişimi gerçekleştirmenin birçok yolu vardır. İki Webmaster A sitesi ile B sitesi arasında link değişimi yaparak kendi linklerini birbirlerinin internet sitesine yerleştirerek link takası gerçekleştirebilmekteydi. Özellikle alanları benzer siteler arasında yapılan bu link değişimleri hem iki sitenin de daha iyi sıralamalar elde etmesine hem de okuyucu kitlesini birbirleriyle paylaşmasına yardımcı oluyordu.

Daha sonradan Google ve diğer arama motorları link değişimi işlemlerini cezalandırmaya başlayınca internet sitesi sahipleri çapraz linkleme organizasyonlarıyla link değişimi işlemini gerçekleştirmeye devam etti.

Çapraz linklemede, A sitesi B sitesine link verirken C sitesi A sitesine ve D sitesi de B sitesine link çıkışı sağlıyordu. Böylece algoritmanın dikkati çekilmeden tüm internet sitesi sahipleri hem link çıkışı elde ediyor hem de okurlarını paylaşabiliyordu. Bugün hala ufakta olsa etkisi görülebilen bir link inşası olmasına karşın link değişimi artık internet sitesi sahipleri tarafından uygulanan bir link inşası yöntemi değildir.

Link Değişimi Backlink

Sosyal medyanın popüler hale gelmesi ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasından önce link inşası yapmak gerçekten oldukça zor bir işti. Link çıkışı sağlayan çok az site vardı ve site sahipleri gerçekten kendi içerikleriyle uyumlu olan internet sitelerinden backlink elde etmekte güçlük çekiyordu.

Akabinde her iki internet sitesinin de karlı çıkabileceği link değişimi yöntemiyle link inşası yapma yöntemi geliştirildi. Uzun yıllar boyunca faydalanılan bir yöntem olan link değişimi sayesinde birbirine benzer internet siteleri kolayca backlink’ler elde ederek arama motoru üzerindeki otoritelerini sağlamayı başardı.

Sosyal medya kanallarının gelişmesiyle birlikte link türleri de değişti ve gelişti. Algoritmaların değişmesiyle birlikte link değişimleri fark edilir hale geldi ve kaliteli çeşitli linkler önem kazanmaya başladı. Link değişimi hala birçok kullanıcı tarafından backlink amacıyla tercih edilen bir yöntem olmasına karşın, link değişiminin size şu gibi dezavantajları dokunabilir;

Siteniz Google tarafından cezalandırılabilir ve spam link kasma gerekçesiyle sandbox’a gönderilebilir.
Sitenizin düzenli okurları, link değişimi gibi eski moda yöntemlerle gelir elde ettiğinizi düşünebilir bu da sitenizin marka değerinin zarar görmesi anlamına gelir.

Daha sonradan kurtulmak isteyeceğiniz kaliteli olmayan link çıkışları internet sitenizin üzerine yapışıp kalabilir.
Link verdiğiniz internet sitelerinin içerikleri kaliteli olmaması halinde aktif kullanıcılarınızı kaybetmenize neden olabilir.

]]>
http://www.hacklink.net/link-degisimi-nedir/feed/ 0
SEO Uyumu Nedir? http://www.hacklink.net/seo-uyumu-nedir/ http://www.hacklink.net/seo-uyumu-nedir/#respond Thu, 09 Nov 2017 17:32:28 +0000 http://www.hacklink.net/?p=277 SEO Uyumu, internet sitelerinin SEO puanını olumlu yönde etkilemesi düşünülen bütünler topluluğudur. Bu bazen bir tema olurken, bazen kod yapısı, bazen içeriğin kendisi ve bazen internet sitesinde kullanılmak için tercih edilen eklentiler olabilir.

Google ve diğer arama motorları SEO’da açıkça hile yapılmasını önlemek amacıyla algoritmalarını daima gizli tutarlar ancak tüm arama motorlarının ortak bir hedefi varsa o da en iyi ve en alakalı içeriği kullanıcıya ulaştırmaktır. Bu nedenle arama motorları site sahiplerine (webmaster) hangi işlemlerin gerçekleştirilmesinin SEO açısından daha avantajlı olduğuna dair bilgi verir.

Dolayısıyla bizler tam olarak arama motorlarının algoritmalarını bilmiyor olsak bile yapılan açıklamalar sayesinde hangi kriterlerin daha iyi sıralamalara sahip olmak için gerekli olduğunu biliyoruz.

İşte bu ipuçlarından yola çıkılarak, internet sitesinin SEO puanını etkileyebilecek olan tüm web elementlerine SEO uyumu yakıştırması yapılmış, böylece SEO’ya önem veren kullanıcıların bu elementleri tercih edilmesi için bir algı oluşturulmuştur. Tıpkı SEO uyumunun tanımında da yaptığımız gibi içerikten, temaya, temadan kod dizilimine kadar her şeyin SEO nezdinde daha çok kabul gören bir şekli vardır. Bu şekle en iyi veya en iyiye yakın şekilde uyum gösteren elementlere “SEO uyumlu” yakıştırmasını yapıyoruz.

SEO Uyumlu Site

SEO Uyumlu site, sitenin A’dan Z’ye hazırlanırken tüm SEO kriterlerinin göz önünde bulundurularak yapılandırılması işlemidir. SEO uyumlu siteler sıfırdan kurulabileceği gibi yıllardır kullanmakta olduğunuz bir internet sitesi de daha sonradan gerçekleştirilen revize işlemleri yardımıyla pek ala bir SEO uyumlu site haline getirilebilir.

Webmasterların daima en iyi SEO değerine sahip sitelere sahip olmak istemesinin birçok önemli ve kayda değer nedeni bulunur;

Arama motorları tarafından daha çok trafik elde edebilmek.
Rakiplerine karşın arama sorgusu sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edebilmek.
Reklam harcamasına çok az bütçe ayırarak SEO sayesinde en etkili geri dönüşümleri elde etmek.
Sitenin elden çıkarılması durumunda SEO uyumlu olması ve sayfalarının arama motorunun sonuç sayfalarındaki sıraları nedeniyle daha yüksek bir bedelden satılması.
Doğal yollardan sürekli olarak internet sitesine aktif ziyaretçinin kazandırılması
Peki, bir sitenin SEO uyumlu sayılabilmesi için hangi kriterlerinin özenle yapılandırılmış olması gerekir?

Domainin yaşı / anahtar kelimeye sahip olması / temiz geçmişinin olması
Sitenin ve sayfaların açılış hızı / temanın ve yazılımın kodlama hatasızlığı / trend SEO kriterlerinin uygulanması
Doğru anahtar kelimeler kullanılarak sitenin yapılandırılması
İçeriklerin SEO uyumlu olarak hazırlanması ve sürekli güncel içeriklerle sitenin beslenerek taze tutulması
Görsellerinin optimize edilmiş olması
Sayfalarının belirli aralıklarla tekrardan güncellenmesi ve birçok sayfasının güncel tutulması.
Site içi link inşasının sağlam tasarlanmış olması
Dışarıya verilen link sayısının makul ve mantıklı sınırlarda yer alması
Popüler olarak bilinen diğer SEO kriterlerinin tüm site boyunca göz önünde bulundurulması
SEO Uyumlu Makale

SEO uyumlu makale, sitenizin arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edebilmesi için çeşitli tekniklerin kullanılarak hazırlandığı içeriklerdir. Her zaman duyacağınız meşhur mottoyu tekrar etmek gerekirse; İçerik kral, SEO da tacıdır. İçeriklerinizin her zaman kullanıcıya değer katması ve arama motorlarının da göz önünde bulundurularak hazırlanması gerekir.

Peki, SEO uyumlu makeleler hazırlanırken hangi kriterlere dikkat edilir ve bir SEO uyumlu makalenin sahip olduğu özellikler nelerdir?

İçerik botlardan ziyade gerçekte internet kullanıcıları düşünülerek hazırlanmalıdır.

Konu anlatılması gerekenden ne çok uzun ne de çok az kısa tutulmalı, ideal uzunluk bağlantısı kurulmalıdır.

İçeriğe bir anahtar kelime belirlemeli, aşırıya kaçılmadan bu anahtar kelime ve anahtar kelime ile bağlantılı olabilecek eş anlamlı kelimeler tekrar edilmelidir. Bu tekrarların ne arama motorlarının gözüne takılması, ne de okuyucuları yıldırmaması gerekiyor.

İçeriğin hiyerarşik başlık düzenine sıralamaya düzgün şekilde uyması gerekiyor.

İçerik içerisinde olabildiğince görsellere ve videolara yer vermeli, içeriğin görsel açıdan zengin görünmesini sağlanmalı.
Yazının yazılacağı dil kurallarına uyulmalı ve içerik hem kullanıcı hem de arama motoru botları için temiz bir dil ile kaleme alınmalı.

İçerik kullanıcılar için fazlasıyla okunabilir olmalı ve kullanıcıların sitede kalma süresini arttırmalı.

]]>
http://www.hacklink.net/seo-uyumu-nedir/feed/ 0
AMP Nedir? http://www.hacklink.net/amp-nedir/ http://www.hacklink.net/amp-nedir/#respond Thu, 09 Nov 2017 17:31:07 +0000 http://www.hacklink.net/?p=274 AMP (Accelerated Mobile Pages) veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google tarafından açık kaynaklı olarak geliştirilen ve internet sayfalarını içeriği kullanıcıya daha hızlı ulaştırmasını sağlayan bir altyapı çalışmasıdır. İlk olarak webmasterların karşısına bir Github projesi olarak çıkan AMP, kısa sürede Google tarafından benimsenerek Webmaster Tools’a yerleştirildi ve ardından webmasterların yaygın olarak kullandığı bir framework haline geldi.

Şimdilik AMP Framework’ünün tüm gücünü Google elinde tutuyor gibi görünse de zamanla bu kervana diğer markaların katılacağı ve AMP adını önümüzdeki yıllarda sıkça duyacağımız kesin diyebiliriz. Peki, Google neden ücretsiz ve açık kaynaklı olarak AMP adında bir framework’ü internet dünyasına sunuyor dersiniz?

2013 ile 2017 yılları arasındaki internet kullanım verileri göz önüne alındığında mobil internet kullanımı kendini defalarca kez katlamayı başardı. Dağın zirvesinden bir kartopu olarak salınan mobil veri kullanımı, modern dünyanın masaüstü internet kullanımını sağda sollamayı başardı. Dahası büyüyen kartopunun kendini katlayarak devam edeceğine başta Google olmak üzere birçok şirketin inancı tam.

Tüm mobil cihazların internet hızını arttırmak ne yazık ki Google’ın başarabileceği bir şey değildi. Google da madem cihazların internet hızını arttıramıyor, kullanılan teknolojiyi geliştirerek düşük hızda bile yüksek performans sunulması fikri üzerine hareket etti. Bu düşüncenin bir sonucu olarak ise mobil sayfalardaki erişim hızını ciddi oranda arttıran AMP HTML ortaya çıktı.

AMP ile temellendirlen sayfaların sıradan bir HTML sayfasına oranla bazı farklılıkları var;

3. Parti olarak kullanılan HTML isteklerine ve kodlarına yer verilmiyor.
Sayfa içinde yer alan görsel dosyalar sadece sayfa aşağıya indirilirse yükleniyor.
Biçimlendirme açısından önem taşıyan CSS kodlarının çeşitliliği AMP ile ciddi oranda kısıtlanıyor.
Tüm bu şartlar altında doğal olarak hem hızlı hem de ortaya maksimum kullanıcı deneyimi sunan internet siteleri çıkmış oluyor.

Elbette Google’ın bir sayfayı AMP olarak değerlendirmesi için bazı HTML prensiplerinin rel kodlarının ve yapının sayfaya yerleştirilmesi oluyor. Anlayacağınız AMP ile biçimlendirilen sayfa diğer sayfalardan tümüyle farklı bir yapıya sahip olmak zorunda. Üstelik AMP kullanan sayfalarınız haricinde de masaüstü kullanıcılara yayın sunan normal HTML sürümü sayfalarınızın olması gerekiyor.

Google, AMP ile güçlendirilen sayfaları arama sonuçlarında öne çıkan haberler kutusunda değerlendiriyor. Yani AMP kullanan internet siteleri kullandığı bu Framework’ün ve çektiği çilelerin mükafatını SERP sayfasında yemiş oluyor. Sıradan bir internet sitesi için AMP’ye geçiş yapmak belki pek bir şey ifade etmiyor olabilir ama söz konusu haber ve güncel içeriklerinizin onlarca rakibinizin arasından sıyrılıvermesiyse AMP öyle veya böyle kullanmak zorunda olduğunuz bir teknoloji.

AMP Haber Nedir?

AMP haber kavramıyla karşı karşıya kalmanız için illa bir webmaster olmanıza gerek yok. Mobil cihazlarınızdan bir Google araması gerçekleştirdiğinizde çıkan sonuç sayfalarının hemen alt bölümünde içeriğin AMP kullandığına dair bir ibareyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

AMP Nedir başlığı altında AMP’nin ne olduğunu internetin kurtlarının anlayacağı şekilde anlatmıştık. Bu bölümdeyse sıradan bir son kullanıcı için AMP’i tanımlayacağız. AMP’nin sizin için en uygun tanımı; Google tarafından haber ve güncel içeriklere daha hızlı ulaşmanız için geliştirilen bir teknoloji olmasıdır.

AMP sayesinde internet sayfaları daha az kod çalıştırıyor ve anlık yüklenme sürelerine sahip oluyor. Böylece siz bir inceleme, haber ya da farklı bir AMP içeriği çalıştırmak istediğinizde sayfadaki ögelerin yüklenmesini beklemeden -sinirlerinize dokunan yükleniyor yazısı dahil- içerik hemen karşınızda ve tüketilmeye hazır olarak sizi bekliyor.

Sayfanın içerisinde milyonlarca görsel dosya olsa bile siz tarayıcınızla herhangi bir görselin yer aldığı bölüme inmedikçe mobil cihazınız bu görsel dosyaları yüklemiyor. AMP ile hem hız hem yüksek kullanıcı deneyimi hem de veri paketi tasarrufu yapılıyor. Bir taşla üç kuş.

Şu an için AMP teknolojisini sadece Google ve bu teknolojinin bir benzeri olan Facebook Instant Articles’ı Facebook üzerinde görebilirsiniz. Eğer AMP’nin yayılımının bu hızla artaracağını ön görecek olursak AMP ile hazırlanan içerikleri yakın gelecekte daha birçok kullandığınız gündelik serviste kullanma şansına sahip olacaksınız.

AMP WordPress

AMP’nin sayfalara uygulanabilmesi için internet sitesi sahiplerinin yani webmasterların bazı düzenlemeler yapması gerekiyor. Eğer özel sistemle temellendirilmiş bir sisteminiz varsa buraya tıklayarak Google’ın AMP hakkında sunduğu bilgilerden faydalanarak sitenize AMP’yi uygulayabilirsiniz.

Kullandığınız sisteminiz WordPress altyapısına kullanıyorsa AMP’ye geçiş sürecinizin daha sancısız ve hızlı olacağını söyleyebiliriz. WordPress ve Akismet gibi popüler eklentilerin oluşturucusu Automattic firması, Google’ın AMP’yi değer verdiğini biliyor ve dolayısıyla WordPress kullanıcılarının AMP’ye geçiş için kollarını sıvayacağının farkındaydı.

O yüzden siz yorulmayın diye tüm geçiş sürecinin daha sıkıntısız bir sürece dönüştüren AMP WordPress eklentisini yayınlandı. AMP adındaki eklentiye buraya tıklayarak erişebilir, eklentiyi sisteminize kurup gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sitenizi Google Webmaster Tools’u da kullanarak AMP teknolojisiyle tanıştırabilirsiniz.

]]>
http://www.hacklink.net/amp-nedir/feed/ 0
MX Kaydı Nedir? http://www.hacklink.net/mx-kaydi-nedir/ http://www.hacklink.net/mx-kaydi-nedir/#respond Thu, 09 Nov 2017 17:30:34 +0000 http://www.hacklink.net/?p=271 MX Kaydı (Mail Exchanger), e-posta adresine gelen elektronik postaları alıcının e-posta hesabının yer aldığı sunucuya yönlendirme görevinin üstlenen, alan adıyla ilişkilendirilmiş bir DNS kaydı türüdür. Bu tip DNS kayıtları Hosting kullanıcıları için Hosting firması tarafından kontrol edilirken, sunucu sahibi Webmasterlar bizzat kendileri de MX kayıtlarını yapılandırabilirler.

MX Kaydı sayesinde, sunucumuzda barındırılan mail adreslerine başarıyla mailler gönderilebilir. MX kayıtları tek bir tane olmak zorunda değildir, pekala birden fazla sayıda da MX kaydı girilerek MX kayıtları yapılandırılabilir. Birden fazlada MX kaydının belirlenmesi durumunda sitenizin mail hesaplarından birine bir e-posta gönderildiğinde önce o alan adına ait ilk MX kaydına bakılır, eğer ilk MX kaydında kullanıcının hesabı saptanamıyorsa diğer MX kayıtları gözden geçirilir ve ilgili MX kaydı aracılığıyla e-posta doğru adrese iletilir.

Birden fazla sayıda MX kaydına sahip olmak, sunucunun erişiminde sıkıntı meydana gelmesi durumunda yüklenme dengesini sağlayarak e-postanın kayıpsız olarak iletilmesine yardımcı olur. Çok sayıda MX kaydınızın bulunması durumundaysa ayrıca MX kayıtlarına öncelik tanımlaması yapmanız gerekir. Böylece ilk olarak hangi MX kayıtlarının kullanılacağı belirlenebilmektedir.

MX Kaydı Ne İşe Yarar?

Mail sunucuları, internet üzerinden e-posta gönderir ve alırlar. MX yani Mail Exchanger adı verilen bu kayıtlar ise mailin geldiğini doğrular ve sizin alan adınızdaki ilişkili mail hesabına e-postanın aktarılmasına yardımcı olur. Varsayılan olarak birçok sistem MX kayıtlarını (MX Records) otomatik olarak yapılandırır ve webmasterların tekrardan bu kayıtları düzenlenmesine gerek kalmaz. MX kayıtları, ağ içerisinde birden çok internet sitesinin barındırılması ve özel şartların meydana gelmesi durumunda çok nadiren güncellenen kayıtlardır.

Normal şartlarda, alan adınızla ilişkilendirilmiş birden fazla MX kaydı bulunur. Bu MX kayıtları sayesinde servisinizin kullanılamaz olması durumunda diğer MX kaydı yardımıyla e-posta, hesaba ulaştırılmaya çalışılır. Her bir MX kaydı öncelik sırası ve numaraya sahiptir. E-posta geldiğinde ilk olarak öncelik sırası en önde olan kayda ulaşılmaya çalışılır. Daha sonra sırayla öncelik sırası düşük olan diğer kayıtlara erişilir.

Örneğin; MX0 kaydı “mail.ornekalandi.com” adresi ile ilişkilendirilmiş olsun. O halde ilk olarak denenecek MX kaydı MX0 olacaktır. Alan adımızla ilişkilendirilmiş MX10, MX20 ve MX30 gibi daha başka MX kayıtlarımız da varsa bu MX kayıtları önceliği düşük olan ve daha sonradan denenecek olan MX kayıtları olacaktır.

MX kayıtları ve MX kaydı önceliği sistemi sayesinde varsayılan mail sunucusunun offline olduğu durumlarda diğer MX kayıtları yardımıyla e-postalar kaybedilmeden doğru adresine ulaştırılabilir. Böylece sunucunun ulaşılamaz olduğu durumlarda kullanıcılar e-posta kaybı yaşamamış olurlar.

MX Kaydı Nasıl Yapılır?

MX kayıtlarını alan adınızın panelinden ve hostinginizin yöntemin panelinden yapılandırabilirsiniz. Çoğu zaman standart kullanıcılar ve Webmasterların ekstradan MX kaydı yapmasına gerek yoktur. MX kayıtlarının oluşturulması ve konfigürasyonunun sağlanması da genellikle profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir.

]]>
http://www.hacklink.net/mx-kaydi-nedir/feed/ 0