Bizi Takip Edin :

LİNUX SUNUCU ROOT SİSTEMİ YENİLENDİ.
Uzun süreli çalıştığımız ve kendi işlemlerini kendilerinin sağlaması için geliştirilmiş olan Linux tabanlı sunucu-root sistemimiz yenilendi. Siz değerli müşterilerimizin linux kod bilgisi ile birden fazla siteyi daha hızlı yönetebilmesi için geliştirilen bu sistem, "tek tek sitelere girip link eklemek eziyet haline gelmişti." dermişcesine tek bir panel üzerinden üzerinden "link ekleme, link güncelleme, link silme, kelime takip, değer sorgulama" için kolay bir hale gelmiş sistemimizi denemeyi unutmayın. Artık herşey tek bir panel üzerinden daha kolay ...
SİSTEME GİRİŞ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

" DUYURU Hizmet alacak değerli müşterilerimizin, Whatsapp üzerinden 0 (533) 560 46 60 ile iletişime geçebilir, Skype ve/ya E-mail ile iletişime geçmeleri için hacklinknet@hotmail.com adresini eklemeleri gerekmektedir. "

Doctype Nedir?

Doctype Nedir?

Doctype (Document Type Declaration), Türkçesiyle Belge tipi; internet sayfaları hazırlarken sayfanızın hangi türe ait olduğunu internet tarayıcısına bildirmek amacıyla kullanılan bir bildirme etiketidir. Bu etiket sayesinde sayfanızı tasarlarken hangi HTML sürümünü kullandığınızı internet tarayıcılarına bildirebilir ve internet sitenizin tüm internet tarayıcılarında ideal görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Doctype, internet sitesinin tüm internet tarayıcılarında ideal şekilde görüntülenebilmesi için mutlaka doğru şekilde tanımlanmalı ve tanımlama sonrası da tarayıcıların bu dosya tipini tanıdığı test edilmelidir. Eğer sayfanıza bir Doctype etiketi tanımlamazsanız, internet tarayıcısı genel standartları göz önünde bulundurarak sayfanızı yorumlayacak ve bu da muhtemelen internet sayfanızın görüntülenmesi gerektiği şekilde ekrana yansıtılamamasına neden olacaktır.

Yani Webmasterların sıklıkla yaşadığı bir internet sayfasının Safari’de farklı Chrome’da farklı görünmesinin en önemli sebeplerinden biri de Doctype’ın doğru şekilde belirtilmemiş ve internet tarayıcısının habersiz bırakılmış olmasıdır. Oysa doğru Doctype etiketini kullandığınızda internet tarayıcısı sayfanızın tipini doğru şekilde anlayacak ve en doğru biçimde ekrana yansıtacaktır.

Doctype HTML

Doctype’ın ortaya çıkmasının nedeni internetin ilk yıllarında web standartlarının belli kurumlar tarafından belirlenmiyor oluşudur. İnternetin karanlık dönemleri olarak adlandıracağımız bu çağda doğru kodlamaktan ziyade insanlar bir şekilde kodlama yapabilmeye çalışıyordu. Tıpkı kodlamada olduğu gibi internet tarayıcılarında da farklılıkların olması sayfaların farklı şekilde yorumlanmasına neden oluyordu.

Bu nedenle sürüm sorunu kaynaklı hataları gidermek amacıyla son derece basit bir çözüm olan Doctype çözümü ortaya atıldı. Doctype’ın sitenin etiketinin en üstünde tanımlanması ve Doctype’ın üzerinde başka hiçbir verinin yer almaması kararlaştırıldı. Böylece internet sayfalarının ilk olarak Doctype’ı tarayıcı tarafından taranarak sayfanın tipi daha kolay belirlenebilir.

Basit bir örnekle Doctype kullanılan bir HTML sayfası oluşturarak Doctype’ın kullanımını pekiştirelim;

Başlık – WM Aracı

Sayfa içeriği

Doctype’ı tanımlamak için kullanmanız gereken versiyon değerleri olacağını muhtemelen biliyorsunuzdur. HTML dosyaları için kullanılabilecek Doctype HTML biçimleri şu şekilde olmalıdır;

HTML5 için Doctype kodu

HTML 4.01 Strict için Doctype kodu

HTML 4.01 Transitional için Doctype kodu

HTML 4.01 Frameset için Doctype kodu

XHTML 1.0 Strict için Doctype kodu

XHTML 1.0 Transitional için Doctype kodu

XHTML 1.0 Frameset için Doctype kodu

XHTML 1.1 için Doctype kodu

Doctype HTML5

HTML5 günümüz açısından standartlara hem en uygun hem de en çok kabul gören yeni nesil HTML sürümüdür. HTML5 ile kodlar artık eski standartlardan sıyrılıyor ve hem çok daha sade hem de kullanışlı bir hal alıyor. Yukarıda da örneklerini görmüş olduğunuz üzere HTML5 ile kodlanan bir sayfa için Doctype belirlemek son derece kolay ve zahmetsizdir. HTML5’de Doctype tanımlaması yapmak için etiketinden önce etiketini yazmanız, tarayıcılara sayfanın HTML5 standartlarıyla hazırlandığını bildirmek için yeterli olacaktır.

09 Kasım 2017
317 kez görüntülendi